Czy warto zamontować rekuperator?

28-12-2020

Dobra wentylacja w domu jest niezbędna, aby przeciwdziałać powstawaniu niebezpiecznej dla zdrowia pleśni i grzybów – dlatego wiele osób decyduje się na wentylację mechaniczną, skuteczniejszą od grawitacyjnej. Jednak wentylowanie pomieszczeń nieuchronnie wiąże się ze stratami ciepła, co może doskwierać nam w chłodniejsze miesiące, przyczyniając się do wzrostu kosztów ogrzewania. W takim wypadku z pomocą może przyjść system rekuperacji.

Rekuperator – co to jest?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to system wywiewno-nawiewny z wymiennikiem ciepła. Wymiennik umożliwia odzyskiwanie ciepła z wentylowanego powietrza, wywiewanego z wnętrza pomieszczeń oraz ogrzewanie zimnego powietrza, napływającego z zewnątrz. Oprócz wymiennika ciepła, w systemie z rekuperacją znajdują się dwa rodzaje wentylatorów: wywiewny i nawiewny, a także filtry, które oczyszczają powietrze z pyłków, zanieczyszczeń i bakterii.     

Jak działa system rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna polega na zasysaniu powietrza z pomieszczeń i wyprowadzaniu go na zewnątrz budynku oraz wprowadzaniu do wnętrza świeżego powietrza. W przypadku systemu z rekuperatorem „zużyte” powietrze z wnętrza domu trafia najpierw do wymiennika ciepła, gdzie następuje odzysk ciepła i oczyszczenie z CO2, a dopiero później zostanie odprowadzone na zewnątrz. Z kolei zimne powietrze, zaczerpnięte z zewnątrz, jest filtrowane, a następnie również przekazywane do wymiennika, gdzie zostaje ogrzane i dopiero w takiej postaci wpływa do wnętrza.

Ile kosztuje rekuperator?

Całościowy koszt systemu rekuperacji jest uzależniony nie tylko od modelu samego rekuperatora i rodzaju wymiennika (np. krzyżowy lub przeciwprądowy), ale także od wielkości domu, długości przewodów wentylacyjnych, liczby punktów nawiewnych i wywiewnych oraz od ceny projektu i montażu. Należy zadbać o to, by moc urządzenia była odpowiednio dopasowana do konkretnego budynku, tak aby osiągnąć maksymalne korzyści z posiadania takiego systemu wentylacyjnego.

Szacunkowy koszt dobrej jakości rekuperacji to ok. 10 000 – 30 000 zł. Do tej jednorazowej inwestycji trzeba również doliczyć koszty cykliczne, związane z użytkowaniem takiego systemu. Przede wszystkim zwiększy się rachunek za prąd – za zużycie energii elektrycznej wynikające z pracy rekuperatora zapłacimy ok. 200-250 zł rocznie. Jednak, biorąc pod uwagę oszczędności związane z ogrzewaniem, nie jest to znaczna kwota. Oprócz tego raz na 3-6 miesięcy konieczna jest wymiana filtrów: za komplet dobrej jakości filtrów zapłacimy ok. 100-160 zł. Raz do roku warto również wykonać profesjonalny serwis rekuperacji, aby mieć pewność, że urządzenie działa z maksymalną wydajnością i sprawnością.

Korzyści płynące z posiadania rekuperacji

Rekuperator to doskonały sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania – w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej czy nawet mechanicznej bez odzysku ciepła, używając systemu z rekuperacją możemy zaoszczędzić nawet ok. 60%. Drugą ważną zaletą takiego rozwiązania jest poprawa jakości powietrza wewnątrz domu: dzięki filtracji do pomieszczeń doprowadzane jest świeże powietrze, oczyszczone ze smogu, kurzu, wirusów i bakterii oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpływać nie tylko na komfort domowników, ale także na ich zdrowie. Powietrze nawiewane przez system rekuperacji ma również optymalną temperaturę i poziom wilgotności. Dzięki temu w domu panuje idealny mikroklimat, nieprzyjemne zapachy szybciej są usuwane, a mieszkańcy cieszą się lepszym snem, lepszym samopoczuciem i zdrowszym układem oddechowym.

Call Now Button