Czyszczenie wentylacji w domu

29-01-2021

Efektywny system wentylacji jest niezbędny w każdym domu – brak odpowiedniego przepływu powietrza przyczynia się do nadmiernej wilgoci oraz do powstawania grzybów, pleśni i niekorzystnego mikroklimatu we wnętrzach. To z kolei negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników, którzy stają się bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje (zwłaszcza górnych dróg oddechowych), częste bóle głowy, bezsenność, alergie i inne uciążliwe dolegliwości. Tego typu problemy mogą pojawić się wówczas, gdy instalacja wentylacyjna jest zanieczyszczona, a przez to bardziej nam szkodzi niż pomaga. Jak temu zapobiec?

Objawy zanieczyszczonej wentylacji

Wentylacja, w której nagromadziło się dużo zanieczyszczeń, przestaje funkcjonować prawidłowo. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Najbardziej wyrazistą oznaką niesprawnej wentylacji jest częste gromadzenie się i skraplanie pary na szybach okiennych. Poza tym w domu może panować nadmierna wilgoć – pranie schnie wolno, a nieprzyjemne zapachy na długo pozostają w pomieszczeniach, ponieważ „zużyte” powietrze nie jest poprawnie odprowadzane. Niekiedy można także zauważyć, że meble i inne powierzchnie wymagają częstszego odkurzania, ponieważ kurz osiada na nich w znacznie szybszym tempie i w większych ilościach. W przypadku wentylacji mechanicznej możemy mieć również do czynienia z coraz głośniejszą pracą wentylatorów.

Aby precyzyjnie ocenić, jak bardzo zanieczyszczona jest wentylacja, najlepiej zamówić profesjonalną usługę, polegającą na sprawdzeniu systemu wentylacyjnego przy pomocy specjalnej kamerki. Zarówno w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, warto wykonywać specjalistyczną kontrolę raz w roku.

Czyszczenie wentylacji: czy można zrobić to samodzielnie?

O sprawną wentylację możemy w pewnym stopniu dbać samodzielnie na co dzień. W przypadku wentylacji grawitacyjnej najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest systematyczne czyszczenie kratek wentylacyjnych, na których dość szybko gromadzi się kurz i pyłki. 

Jeżeli dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperację, należy regularnie kontrolować stan filtrów i wymieniać je co kilka miesięcy. Jeżeli filtr nie kwalifikuje się jeszcze do wymiany, ale nie jest już najczystszy, możemy przetrzeć go suchą szmatką lub szczotką. W podobny sposób należy czyścić czerpnię i wyrzutnię powietrza. Jednak dokładne czyszczenie i dezynfekcję wentylacji trzeba już powierzyć fachowcom.

Jak przebiega czyszczenie wentylacji?

Przed rozpoczęciem prac należy ocenić stan przewodów wentylacyjnych przy pomocy kamery inspekcyjnej, aby wybrać najodpowiedniejszy sposób czyszczenia. Specjalistyczne czyszczenie wentylacji może być przeprowadzone dwiema metodami: na sucho lub na mokro. Do czyszczenia na morko używana jest zazwyczaj para wodna i środki dezynfekcyjne. Bardziej popularnym sposobem jest jednak czyszczenie na sucho, z zastosowaniem mechanicznych szczotek obrotowych na głowicy pneumatycznej lub elektrycznej, wprowadzanych do wnętrza kanałów wentylacyjnych i sterowanych zdalnie. Dzięki dopasowaniu optymalnej średnicy, szczotki dokładnie usuną wszelkie zanieczyszczenia ze ścian przewodów.

Oprócz wyczyszczenia kanałów wentylacyjnych można wykonać również ich dezynfekcję i odgrzybianie wentylacji. Po zakończeniu prac powinien zostać sporządzony protokół i ocena jakości powietrza w domu, aby zweryfikować, czy prace przyniosły spodziewane efekty.

Call Now Button