Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji?

23-06-2020

Latem klimatyzacja staje się jednym z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia domu. Dzięki niej nie straszne nam nawet największe upały, a nasze cztery kąty stają się schronem, w którym możemy liczyć na przyjemną ochłodę, gdy na zewnątrz słońce praży. Zanim jednak uruchomimy zbawienny nawiew, warto przypomnieć sobie o jednym istotnym fakcie: komfort płynący z klimatyzacji jest ściśle związany z jej bezpiecznym użytkowaniem.

Właściwy dobór urządzenia i instalacja

Już w momencie zakupu klimatyzatora musimy dobrze się zastanowić, jaki typ i model będzie najlepiej spełniał swoje funkcje w konkretnym pomieszczeniu. Kluczowe znaczenie ma moc chłodnicza, ale warto zwrócić uwagę również na  takie parametry hak, poziom hałasu, możliwość regulacji poziomu wilgotności powierza czy jonizacji. Jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy, najlepiej skonsultować zakup z ekspertem, który podpowie nam, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w danych warunkach.

Wybór doskonale dopasowanej klimatyzacji to nie wszystko – trzeba ją jeszcze prawidłowo zamontować. Jednostka wewnętrzna musi być umiejscowiona tak, aby osoby przebywające w pokoju nie musiały zakładać czapki i swetra: inaczej mówiąc, nawiew nie może być skierowany bezpośrednio na miejsca, w których najczęściej przesiadujemy, np. na kanapę, biurko czy łóżko. Wprawdzie nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w funkcję umożliwiającą równomierne rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu, ale mimo wszystko długotrwałe przebywanie bezpośrednio pod źródłem schłodzonego powietrza nie jest korzystne dla zdrowia. Dlatego montaż klimatyzacji również warto zlecić doświadczonej ekipie, posiadającej stosowne certyfikaty i przede wszystkim – wiedzę.

Odpowiednie dopasowanie ustawień klimatyzatora

Kiedy klimatyzacja jest już odpowiednio dobrana do warunków mieszkaniowych i perfekcyjnie zamontowana, wystarczy ją uruchomić i cieszyć się przyjemnym chłodkiem. Czy aby na pewno? Niezupełnie. Trzeba jeszcze odpowiednio ustawić temperaturę powietrza. Kiedy na zewnątrz słońce zanadto nas rozpieszcza, a termometry wskazują ponad 30°C, pojawia się nieodparta pokusa, żeby stworzyć sobie w domu mikroklimat jaskini – od razu więc ustawiamy klimatyzację na 20°C. Jeżeli spędzamy cały dzień w domowym zaciszu i nawet na chwilę nie wychylamy nosa na zewnątrz – takie ustawienia są w porządku. Ale jeżeli planujemy jednak wyjść do warzywniaka czy na plażę, by później prosto z upału wejść do schłodzonego mieszkania – pojawia się ryzyko, że organizm nie będzie mógł tak szybko dostosować się do zmiany temperatur. Skończy się to w najlepszym wypadku katarem, w nieco gorszym zaś zapaleniem zatok, chorobami górnych dróg oddechowych czy szokiem termicznym.

Klimatyzację warto więc zaprogramować tak, aby temperatura wewnątrz była mniej więcej o 5-6°C niższa niż na zewnątrz. Producenci klimatyzatorów wychodzą w tym przypadku naprzeciw naszym potrzebom, projektując nowoczesne modele, które posiadają funkcję automatycznej regulacji temperatury.

Systematyczne serwisowanie

Aby bezpiecznie i bez zakłóceń korzystać z dobrodziejstw schłodzonego powietrza w czasie upałów, należy również zadbać o systematyczne serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji. Oprócz samodzielnego mycia i dezynfekowania filtrów, niezbędny jest również gruntowny przegląd urządzenia przynajmniej raz w roku, wykonywany przez uprawnionych do tego fachowców.

Call Now Button