Jak dbać o prawidłową wentylację w domu?

25-11-2020

Wentylacja to jedna z najważniejszych instalacji w domu. Jeżeli jest nieprawidłowo wykonana (lub wcale jej nie ma), powolnemu zniszczeniu ulega zarówno sam budynek, jak i zdrowie domowników. Niewentylowane pomieszczenia są niezwykle podatne na grzyb i pleśń, które pojawiają się wraz z nadmiarem wilgoci. Dlatego warto zadbać o to, by nasz dom był nie tylko ciepły i przytulny, ale również skutecznie wentylowany.

Nieskuteczna wentylacja i jej skutki

Jak możemy rozpoznać, że wentylacja w naszych czterech kątach jest niewystarczająca? Najbardziej wyrazistym objawem jest oczywiście grzyb na ścianie, ale do tego raczej nie chcemy dopuścić, więc lepiej już wcześniej poczynić pewne obserwacje. O braku prawidłowej wentylacji może świadczyć np. zaparowywanie okien i skraplanie się pary na okiennych szybach. Warto również sprawdzić kratki wentylacyjne – powietrze powinno być przez nie odprowadzane z pomieszczenia. Jeżeli więc jest odwrotnie i czujemy nawiew powietrza przez kratkę wentylacyjną do wnętrza, oznacza to, że system wentylacji nie działa poprawnie.

Skutki złej wentylacji odczuje również nasz organizm: mogą pojawiać się częste bóle głowy, drapanie w gardle i choroby układu oddechowego, podrażnienie oczu, przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, obniżenie zdolności koncentracji. Poza tym długotrwałe przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach zwiększa skłonność do alergii.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Podstawowym rodzajem wentylacji w domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną. Opiera się ona na różnicy temperatury powietrza w domu i na zewnątrz. W systemie wentylacji tworzy się podciśnienie, dzięki któremu do wnętrza napływa zimne powietrze. Wówczas ciepłe powietrze, które ma mniejszą gęstość, jest wypierane przez zimne i zostaje odprowadzone na zewnątrz przez otwory wentylacyjne. Aby taki system działał prawidłowo, musi być przede wszystkim dobrze zaprojektowany: należy zwrócić uwagę na odpowiednią długość przewodów, wybrać dobrej jakości kominki wentylacyjne i upewnić się, że są dobrze zaizolowane.

Wadą wentylacji grawitacyjnej jest uzależnienie jej skuteczności od warunków pogodowych. Jeżeli na zewnątrz panuje temperatura zbliżona do tej w domu, naturalna wentylacja nie wystarcza. Możemy wówczas wspomagać ją częstszym wietrzeniem pomieszczeń.

Poziom zaawansowany, czyli wentylacja mechaniczna

Chcąc cieszyć się wyższą jakością powietrza w domu, niezależnie od pory roku, warto zainwestować w wentylację mechaniczną. Instalujemy wówczas centralę wentylacyjną, z którą połączone są wszystkie przewody. Ciepłe powietrze nie wypływa z pomieszczeń w naturalny sposób, lecz jest wyprowadzane mechanicznie, a więc różnica temperatur i gęstości powietrza nie jest niezbędna.     

Wentylacja mechaniczna może składać się z wentylatorów wywiewnych, ale bardziej efektywnym rozwiązaniem jest system wywiewno-nawiewny z rekuperatorem. Tego typu instalacja umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza odprowadzanego z pomieszczeń – a więc świeże powietrze napływające z zewnątrz nie jest już tak zimne, ponieważ „po drodze” zostało nieco ocieplone. Jeżeli zastosujemy wysokiej jakości wymiennik ciepła, możemy liczyć na odzyskanie energii cieplnej nawet na poziomie 80-90%. Dzięki temu nie tylko zagwarantujemy sobie dobrą wentylację, zdrowsze powietrze i właściwy poziom wilgoci, ale również ograniczymy koszty ogrzewania. Alternatywą łączącą w sobie zalety dwóch wymienionych systemów jest wentylacja hybrydowa. Jej działanie polega na wspomaganiu wentylacji grawitacyjnej mechaniczną, kiedy zachodzi taka potrzeba – dzięki temu jest to rozwiązanie skuteczniejsze niż sam ciąg grawitacyjny, a zarazem tańsze niż wentylacja mechaniczna.

Call Now Button