Jak groźna jest zanieczyszczona klimatyzacja?

20-02-2020

Choć aktualne warunki pogodowe nastrajają większość z nas do tęsknoty za latem, to jednak wraz z nadejściem wakacyjnych upałów zaczniemy szukać ochłody. Wtedy z pomocą przyjdzie klimatyzacja – stanie się ona wręcz honorowym „domownikiem”, dzięki któremu jakoś przetrwamy te dni, gdy żar leje się z nieba. Jednak to zbawienne urządzenie może czasem okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia: tak zazwyczaj dzieje się, jeżeli zaniedbujemy regularne czyszczenie i serwis klimatyzacji.

Zanieczyszczenia = mniejsza wydajność

Podczas schładzania powietrza w klimatyzatorze wytwarza się dużo wilgoci – powstają skropliny, które muszą być niezwłocznie usuwane na zewnątrz, tak aby w pomieszczeniu panował optymalny poziom wilgotności powietrza. W przeciwnym wypadku w urządzeniu zaczną rozwijać się grzyby, pleśń i bakterie, które mogą zagrażać zdrowiu. Zanim jednak przejdziemy do negatywnego oddziaływania zagrzybionej klimatyzacji na nasz organizm, warto wspomnieć o tym, jak zanieczyszczenia wpływają na wydajność urządzenia. Brudny, od dawna nieserwisowany klimatyzator nie filtruje powietrza tak sprawnie, jak powinien. Jest znacznie mniej wydajny i zużywa więcej energii. Rosną zatem koszty użytkowania klimatyzacji – pod koniec miesiąca może się okazać, że za odrobinę chłodnego luksusu musimy słono zapłacić. Poza tym zanieczyszczone urządzenie może szybko się przegrzewać, przez co skraca się jego żywotność i jest bardziej podatne na usterki.

Nie tylko alergie – wpływ zagrzybionej klimatyzacji na zdrowie

Wśród najczęściej wymienianych dolegliwości wywoływanych przez niesprawną, zanieczyszczoną klimatyzację, prym wiedzie astma i alergie. Przebywanie w takim pomieszczeniu może doprowadzić do zaostrzenia objawów tych dolegliwości. Ale to nie jedyne zagrożenie płynące z zagrzybionej klimatyzacji. Co jeszcze może się stać?

Klimatyzacja, która nie jest systematycznie czyszczona, może stać się również siedliskiem bakterii wywołującej legionellozę, czyli ciężką, zakaźną chorobę dróg oddechowych. Oprócz niewydolności oddechowej, legionelloza może rzutować także na problemy z  trzustką, sercem czy nerkami. W początkowych stadiach objawia się zazwyczaj gorączką, dreszczami, osłabieniem i utratą apetytu. Chorzy często doświadczają też nadmiernej senności i bólu głowy; niekiedy pojawia się też biegunka, nudności, wymioty oraz kaszel suchy, który z czasem zmienia się w mokry.

Podobne objawy – przemęczenie, ból głowy, pieczenie oczu, suchość w gardle, utrudnione oddychanie, senność, mdłości, a nawet omdlenia – mogą świadczyć o tzw. syndromie chorego budynku (sick building syndrome). Ta dolegliwość, jak sama nazwa wskazuje, jest ściśle związana z przebywaniem w konkretnym budynku – w innych miejscach objawy raczej nie występują. Najczęściej wynika to z niedostatecznej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, spowodowanej wadami budowlanymi oraz zanieczyszczeniem przewodów klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych. Warto wiedzieć, że częste i długotrwałe przebywanie w takich budynkach i bagatelizowanie objawów może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory.

Jak dbać o klimatyzator, aby nie ryzykować utraty zdrowia?

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że dopóki klimatyzacja jakoś działa – to wszystko jest w porządku, a dopiero wyraźne oznaki zmniejszenia wydajności czy uszkodzenia zmuszają do podjęcia takich działań, jak oczyszczanie czy odgrzybianie. Tymczasem klimatyzację należy czyścić co najmniej raz na 2 miesiące (w czasie intensywnego użytkowania – co miesiąc), a gruntowny serwis i dezynfekcję powinno się przeprowadzać raz na rok. Takie zadanie najlepiej powierzyć fachowcom, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem i zadbają o to, by klimatyzacja służyła nam jak najlepiej i najdłużej.

Call Now Button