Jak przebiega montaż klimatyzacji?

21-01-2020

Klimatyzacja w domu jest coraz bardziej powszechnym elementem wystroju wnętrza. Ale zanim zaczniemy korzystać z tego udogodnienia, trzeba je prawidłowo zamontować. Teoretycznie, przysłowiowa złota rączka czy domowy majsterkowicz wyposażony w odpowiednią wiedzę i umiejętności może podjąć się takiego zadania samodzielnie – przynajmniej w przypadku prostego klimatyzatora typu split. Jak powinien przebiegać montaż klimatyzacji?

  1. Wybór lokalizacji

Zanim przystąpimy do montażu, musimy przemyśleć lokalizację urządzenia. Jednostka wewnętrzna powinna być umiejscowiona w taki sposób, by schłodzone powietrze nie dmuchało bezpośrednio na domowników – nawiew nie może być zatem skierowany tam, gdzie najczęściej przebywamy: np. na kanapę czy biurko. Poza tym jednostka wewnętrzna nie może być zamontowana zbyt blisko sufitu czy prostopadłych ścian – sugerowana odległość to min. 20-30 cm z każdej strony.

  1. Wywiercenie otworów w ścianie

Przewody łączące jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną powinny zostać przeprowadzone przez ścianę – w ten sposób klimatyzator będzie pracował najefektywniej. W ścianie zewnętrznej budynku należy więc wywiercić otwory o odpowiedniej średnicy, przez które poprowadzimy przewody elektryczne i rurki do skroplin.

  1. Zamontowanie jednostki wewnętrznej

Po wykonaniu otworów możemy przymocować do ściany jednostkę wewnętrzną. Do urządzenia podłączamy kabel elektryczny i rurkę do skroplin – najlepiej okleić je razem taśmą izolacyjną, ponieważ dzięki temu łatwiej i bezpieczniej wyprowadzimy je przez otwór w ścianie na zewnątrz.

  1. Podłączenie odpływu skroplin z jednostki wewnętrznej

Skropliny z jednostki wewnętrznej mogą być odprowadzane zarówno do kanalizacji, jak i na zewnątrz budynku. Najlepiej, by odpływ był grawitacyjny – takie rozwiązanie jest najskuteczniejsze i najmniej awaryjne. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy zamontować pompkę do skroplin.

  1. Montaż jednostki zewnętrznej

Zewnętrzna część klimatyzatora może znajdować się na elewacji lub na dachu, może być również postawiona na niewielkim cokole na ziemi. Wybierając najwłaściwsze miejsce, warto pamiętać o tym, by było ono zacienione (ale nie zanadto osłonięte np. drzewami czy krzewami, które utrudniałyby swobodny przepływ powietrza). Jednostka zewnętrzna powinna być także umieszczona możliwie jak najbliżej wewnętrznej – w instrukcji dołączonej do urządzenia przez producenta zazwyczaj określona jest maksymalna długość przewodów łączących obie części. Z drugiej strony, pamiętajmy o tym, że zewnętrzna część urządzenia podczas pracy generuje spory hałas, dlatego lepiej nie montować jej zbyt blisko okien.

  1. Przyłączenie przewodu freonowego

Następnie musimy połączyć jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Doprowadzamy do niej przewód freonowy, zabezpieczony termicznie. Rurki możemy skrócić lub zgiąć, tak by dopasować je do odległości pomiędzy dwiema jednostkami.

  1. Podłączenie klimatyzatora do instalacji elektrycznej

Jednostka zewnętrzna musi być również podłączona do sieci elektrycznej –  najlepiej do osobnego obwodu.

  1. Odpowietrzenie układu freonowego

Po zakończeniu montażu konieczne jest usunięcie powietrza i wilgoci w całego układu. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się profesjonalne narzędzia: pompa próżniowa i wakuometr, czyli próżniomierz. Przed uruchomieniem systemu należy również upewnić się, że jest on całkowicie szczelny.

  1. Próbne uruchomienie

Kiedy mamy pewność, że system jest dobrze uszczelniony, odpowietrzony i napełniony czynnikiem chłodniczym, możemy przeprowadzić próbę uruchomienia. Przez pierwsze pół godziny warto kontrolować pracę klimatyzatora, sprawdzając czy nawiew działa prawidłowo i czy skropliny są efektywnie usuwane z parownika.

A może lepiej powierzyć to specjalistom?

Choć samodzielny montaż klimatyzacji pozwoli nam nieco zaoszczędzić, to jednak o wiele bezpieczniej i rozsądniej jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Po pierwsze, fachowcy posiadający odpowiednie uprawnienia wykonają instalację i przeprowadzą próbę szczelności zgodnie z przepisami dotyczącymi emisji substancji mogących przyczyniać się do efektu cieplarnianego. Poza tym profesjonalny montaż często jest niezbędnym warunkiem do uzyskania gwarancji producenta danego urządzenia.

Call Now Button