Klimatyzacja a wilgotność powietrza

19-05-2020

Osoby przebywające przez wiele godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu skarżą się czasem na uczucie suchości w oczach czy dyskomfort związany z oddychaniem. Dzieje się tak dlatego, że klimatyzator, oprócz chłodzenia i oczyszczania powietrza, również je osusza – jeżeli nie zadbamy o prawidłową wentylację, mogą pojawić się wspomniane powyżej niedogodności. Jednak z drugiej strony, nadmiar wilgoci także nie jest korzystny dla zdrowia i samopoczucia. Jaki zatem jest złoty środek, który sprawi, że przy włączonej klimatyzacji zawsze będziemy czuć się komfortowo?

Optymalny poziom wilgotności

Poziom wilgotności powietrza, jaki powinien panować w pomieszczeniu zamkniętym, jest określony przez normę PN 78/B-03421 i wynosi 30-65%. Trzeba przy tym zaznaczyć, że parametry najlepsze zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla samego budynku i wyposażenia wnętrz, to ok. 40-50%. Zbyt duża wilgoć, podobnie jak przesuszone powietrze, może przyczyniać się do chorób górnych dróg oddechowych czy bólu głowy, a także negatywnie wpływać na nasz nastrój.

Gdzie należy szukać przyczyn zwiększonej wilgotności powietrza w domu? Najczęściej jest ona wynikiem nieprawidłowego wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej lub izolacji – w tym drugim przypadku możemy mieć do czynienia z zawilgoceniem w układzie pionowym (wilgoć przenikająca z piwnicy) lub poziomym (zawilgocenie od ścian zewnętrznych budynku). Często problem leży także w niesprawnej wentylacji – jeżeli para wodna nie jest odprowadzana z pomieszczenia, osiada na ścianach i sufitach. Oznaką tego rodzaju wilgoci są zaparowane okna i lustra.

Jednak nawet jeżeli wentylacja działa bez zarzutu, a wszystkie instalacje zostały wykonane poprawnie, możemy borykać się z problemem nadmiernej wilgotności z powodu warunków atmosferycznych. Ma to miejsce zwłaszcza latem, kiedy wilgotność powietrza na zewnątrz sięga niekiedy 80-90%. Jeżeli połączymy to z upałem, codzienne funkcjonowanie staje się znacznie utrudnione. W takiej sytuacji klimatyzacja, która zmniejsza wilgotność, jest niemalże wybawieniem.                                                       

Jak klimatyzator osusza powietrze?

Podczas procesu schładzania powietrza przez klimatyzacji zachodzi również proces wykroplenia wilgoci. Ma to związek z punktem rosy, czyli temperaturą niezbędną do skraplania gazu lub mieszaniny gazów, jaką jest powietrze. Jeżeli temperatura punktu rosy jest wyższa niż temperatura powierzchni wymiennika ciepła (parownika), chłodzenie powietrza wiąże się z jego osuszeniem – para wodna skrapla się, po czym jest odprowadzana z tacy ociekowej do kanalizacji lub na zewnątrz budynku.

Jeżeli zatem uruchamiamy klimatyzację w czasie upału lub obfitych opadów deszczu, możemy liczyć znaczną poprawę jakości powietrza w domu nie tylko dzięki jego schłodzeniu i oczyszczeniu, ale również dzięki redukcji nadmiaru wilgoci.

Ale co zrobić, gdy powietrze staje się zbyt suche? Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest zapewnienie wydolnej wentylacji lub połączenie klimatyzacji z rekuperacją, którą można regulować w zależności od zapotrzebowania. Taki system dostarczy nam świeże i czyste powietrze, a równocześnie zagwarantuje odpowiedni poziom wilgotności.

Call Now Button