Klimatyzacja do biura

27-07-2020

Kiedy przez okna wpada słońce i kusi nas piękna pogoda, niełatwo usiedzieć przez 8 godzin za biurkiem. A gdy w czasie upałów klimat w biurze zaczyna przypominać warunki panujące w saunie, wydajność i produktywność może spaść niemalże do zera. Nie wspominając już o tym, że praca w zbyt wysokiej temperaturze, w zamkniętych pomieszczeniach, niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego – w trosce zarówno o pracowników, jak i o efektywność ich działań – warto zainwestować w sprawną i prawidłowo dopasowaną klimatyzację.

Klimatyzacja a przestrzeń biurowa

Zanim zaczniemy przeglądać oferty klimatyzatorów, warto najpierw spojrzeć na swoje biuro uważnym okiem i określić, czego konkretnie potrzebujemy. Informacje, które pomogą w doborze urządzenia, to m.in.:

wielkość pomieszczenia – do przestrzeni składającej się z niewielkich, zamkniętych pomieszczeń potrzeba klimatyzacji o nieco innych parametrach niż np. w przypadku rozległego open space’u;

liczba okien i ekspozycja na światło słoneczne – jeżeli okna znajdują się od strony południowej, pomieszczenie jest najintensywniej oświetlone, a zatem – potrzebujemy bardziej efektywnej klimatyzacji. Możemy oczywiście zminimalizować nasłonecznienie, montując dobrej jakości żaluzje lub rolety;

liczba osób pracujących w danym pomieszczeniu – pamiętajmy, że każdy człowiek to dodatkowe 36,6 😉. Im więcej osób w biurze, tym bardziej będziemy potrzebować ochłody w upalne dni (za to zimą można nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu);

sprzęty RTV / AGD – urządzenia takie jak, komputer, drukarka, niszczarka czy ekspres do kawy itp. również generują ciepło. Jeżeli więc na niewielkiej przestrzeni umieścimy dużą ilość tego typu sprzętów, będziemy potrzebować odpowiedniego chłodzenia.

Moc klimatyzatora

Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji dotyczącej wyboru konkretnego modelu klimatyzacji, musimy doprecyzować, na jakich parametrach urządzenia nam zależy. Kluczowe znaczenie ma moc – w tym przypadku najlepiej kierować się powierzchnią biura. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią (do 40 m2), wówczas powinna wystarczyć klimatyzacja o mocy ok. 2,5-4 kW. W przypadku większych pomieszczeń (do 90 m2) lepiej sprawdzi się urządzenie o mocy 5-7 kW, natomiast do dużych powierzchni, powyżej 100 m2 dedykowane są klimatyzatory o mocy 10 kW.

Dlaczego odpowiednio dobrana moc klimatyzacji jest tak istotna? Ponieważ pomoże nam zoptymalizować koszty eksploatacji. Klimatyzator o zbyt małej mocy nie będzie efektywnie schładzał całego pomieszczenia. Chcąc „wymusić” większą wydajność, będziemy zużywać coraz więcej prądu, a w rezultacie uzyskamy marne chłodzenie i wysokie rachunki. Z drugiej strony, nie należy przesadzać z dużą mocą do małego pomieszczenia – w ten sposób także narazimy się na zbędne wydatki, których można uniknąć poprzez prawidłowe dopasowanie urządzenia do rzeczywistych potrzeb firmowej przestrzeni. 

Inne parametry

Po wstępnym określeniu parametrów klimatyzacji warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka cech, które będą miały wpływ zarówno na komfort użytkowania, jak i wydajność oraz koszty:

Nie zapominajmy też o estetyce – na rynku dostępnych jest tyle różnych modeli, że z pewnością znajdziemy urządzenie o designie wpisującym się w charakter wnętrza.

Call Now Button