Klimatyzacja do mieszkania w bloku

21-04-2020

Niewielkie mieszkanie w bloku czy kamienicy w gorące letnie dni może stać się sauną, w której trudno wytrzymać. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, która zapewni komfort w domowym zaciszu nawet podczas trzydziestostopniowych upałów. Zanim jednak kupimy klimatyzator, warto dowiedzieć się, jaki model będzie najodpowiedniejszy i czy na pewno możemy go zamontować.

Split, multisplit czy klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny wydaje się najwygodniejszą i najłatwiejszą opcją: nie wymaga specjalistycznego montażu, nie musimy uzyskiwać żadnej zgody na zainstalowanie go i – co najlepsze – możemy używać go w tym pokoju, w którym aktualnie jest potrzebny. Jednak takie urządzenie ma swoje wady, które na dłuższą metę mogą stać się uciążliwe. Po pierwsze, przenośne klimatyzatory zazwyczaj pracują nieco głośniej niż te stacjonarne; po drugie zaś – są mniej wydajne, zwłaszcza że rurka odprowadzająca gorące powietrze na zewnątrz często jest po prostu umieszczana w oknie, co nawet przy zastosowaniu specjalnej uszczelki zmniejsza efektywność urządzenia.

Drugą opcją jest klimatyzator typu split, składający się z 2 części: jednostki wewnętrznej, montowanej najczęściej na ścianie albo pod sufitem, oraz jednostki zewnętrznej, którą możemy umieścić np. na balkonie lub na elewacji. Jeżeli potrzebujemy klimatyzacji w kilku pomieszczeniach, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie model multisplit, w którym do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć większą liczbę jednostek wewnętrznych. Klimatyzatory split, oprócz większej wydajności, mają również tę zaletę, że części generujące hałas znajdują się na zewnątrz – w mieszkaniu mamy więc zarówno przyjemny chłód, jak i błogą ciszę.

Klimatyzacja w bloku: czy potrzebna jest zgoda spółdzielni?

Chcąc zamontować klimatyzację typu split w mieszkaniu w bloku, trzeba liczyć się z tym, że możemy napotkać pewne trudności. Problematyczną kwestią jest w tym przypadku umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Niezależnie od tego, czy zamierzamy zainstalować ją na balkonie, czy na elewacji, konieczne będzie wykonanie otworu w ścianie zewnętrznej budynku – i na to potrzebujemy zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Składamy zatem odpowiedni wniosek, do którego warto dołączyć jak najdokładniejszy projekt instalacji, zawierający także parametry urządzenia. Niekiedy regulamin wspólnoty może stanowić, że oprócz zgody administratora budynku wymagana jest również zgoda sąsiadów.

Zakup klimatyzacji: na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeżeli chcemy zachować dobre relacje z sąsiadami i przede wszystkim – uzyskać ich zgodę na montaż klimatyzacji, warto wybrać urządzenie, które emituje jak najmniejszy hałas. Informacje o poziomie hałasu powinny znajdować się w dokumentacji technicznej klimatyzatora. Optymalną wartością jest 30-35 dB(A).

Wybierając klimatyzację, powinniśmy wziąć pod uwagę także takie parametry, jak:

Jeśli mamy taką możliwość, warto skorzystać z fachowej pomocy w doborze klimatyzatora do mieszkania w bloku – odpowiednio dopasowane urządzenie zaprocentuje komfortem użytkowania i efektywnością.

Call Now Button