Montaż i użytkowanie klimatyzacji jesienią

21-09-2020

Klimatyzacja zazwyczaj automatycznie kojarzy nam się z latem i upałami, przed którymi chcemy się schronić w chłodnym mieszkaniu czy biurze. W takim wypadku można by się zastanawiać, czy w polskim klimacie montowanie klimatyzatora w domu w ogóle się opłaca, skoro przez większą część roku temperatura na zewnątrz nie sięga powyżej 15-20°C. Tymczasem z klimatyzacji można korzystać również jesienią, a niekiedy nawet zimą.

Montaż klimatyzacji jesienią

Jeżeli planujemy montaż klimatyzacji, jesień jest doskonałą porą na takie przedsięwzięcie. Nie ma jeszcze mrozów, a więc przeprowadzenie wszelkich prac związanych zwłaszcza z instalacją jednostki zewnętrznej nie nastręczy dodatkowych trudności.

Poza tym jesienią, czyli poza standardowym „sezonem” klimatyzacyjnym o wiele łatwiej będzie zarezerwować termin montażu. Późną wiosną i latem, kiedy rośnie popyt na klimatyzatory, większość doświadczonych fachowców ma kalendarz wypełniony po brzegi, więc na instalację trzeba czasem poczekać, podczas gdy żar leje się z nieba. Tymczasem jesienią możemy zorganizować wszystko nawet w ciągu kilku dni. Dzięki temu będziemy już doskonale przygotowani na następne lato – zaoszczędzi nam to sporo nerwów i dyskomfortu.

Warto też pamiętać o posezonowych promocjach. Decydując się na zakup i montaż klimatyzacji jesienią, możemy poszukać specjalnych ofert i zaoszczędzić ok. 10-15% w porównaniu do średnich cen obowiązujących wiosną i latem.

Oczyszczanie powietrza i wentylacja

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również świetnie oczyszczają powietrze we wnętrzach. Dzięki odpowiednim filtrom możemy w prosty sposób pozbyć się zarówno drobinek kurzu wirujących nieustannie w powietrzu, jak też bakterii i roztoczy. To idealne rozwiązanie dla alergików, dla których zanieczyszczone powietrze może być wyjątkowo uciążliwe i niebezpieczne. Trzeba przy tym jednak pamiętać o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji oraz o profesjonalnym przeglądzie i ozonowaniu przynajmniej raz w roku.

Użytkowanie klimatyzacji jesienią: ogrzewanie

Oprócz chłodzenia i filtrowania powietrza, klimatyzacja może także zapewnić nam ciepło, gdy nadejdą jesienne zimne wieczory. Jeżeli przestawimy parametry urządzenia, wykorzystując funkcjonalność pompy ciepła, możemy skutecznie ogrzać cały pokój lub nawet kilka pomieszczeń równocześnie w przypadku klimatyzatora typu multi-split. Ogrzewanie przy pomocy klimatyzacji sprawdzi się przede wszystkim w tzw. okresie przejściowym, kiedy nie zaczął się jeszcze sezon grzewczy, ale gorące letnie dni odeszły już w niepamięć.

Jak wygląda to pod względem kosztów? Nie ma co się oszukiwać – rachunek za prąd na pewno będzie nieco wyższy. Ale dogrzewanie mieszkania czy domu klimatyzacją i tak jest znacznie tańsze (3-, a nawet 4-krotnie), niż korzystanie z takich źródeł ciepła, jak np. przenośny grzejnik elektryczny. Aby jak najefektywniej zoptymalizować koszty użytkowania, warto już przy zakupie zwrócić uwagę na klasę urządzenia i wybrać nowoczesny, energooszczędny model. Co więcej, klimatyzacja może służyć również jako wspomaganie centralnego ogrzewania w mroźne zimowe dni. A jeżeli zima jest łagodna – w niektórych przypadkach wystarczy nam ciepło płynące z samego klimatyzatora.

Call Now Button