Montaż klimatyzacji: 5 najczęstszych błędów

16-12-2019

Poprawa jakości powietrza i zwiększenie poczucia komfortu domowników to główne zalety klimatyzacji w domu. Aby jednak uzyskać taki efekt, trzeba najpierw wybrać odpowiedni klimatyzator, dopasowany do pomieszczenia, i prawidłowo go zamontować. Nawet pozornie niewielkie błędy montażowe mogą sprawić, że klimatyzacja stanie się nieskuteczna, mało wydajna i bardziej podatna na przegrzewanie czy uszkodzenia.  

Najgorsze błędy przy montażu klimatyzacji

Sama klimatyzacja nie zastąpi nam dobrego systemu wentylacyjnego, może być jedynie dodatkiem do niego. Klimatyzator jedynie schładza powietrze, które cyrkuluje w danym pomieszczeniu. Abyśmy mogli cieszyć się świeżym powietrzem i efektywną pracą klimatyzacji, potrzebujemy osobnego systemu wentylacji, który również musi działać bez zarzutu. W przeciwnym wypadku przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu przez dłuższy czas stanie się niekomfortowe lub wręcz uciążliwe.

Niebagatelną rolę w montażu klimatyzacji odgrywa właściwa lokalizacja jednostki zewnętrznej – to od niej w dużej mierze zależy sprawność działania całego systemu. Jeżeli zamontujemy ją na ścianie, która przez większość dnia jest wystawiona na działanie słońca, musimy liczyć się z tym, że efektywność klimatyzacji będzie spadać w zawrotnym tempie. Jednostkę zewnętrzną najlepiej umieścić na ścianie północnej lub w cienistej przestrzeni. Nie zapominajmy również o zapewnieniu jej odpowiedniej podstawy i stabilnego mocowania, tak aby nie poruszała się w trakcie pracy – mogłoby to powodować usterki. Jeżeli montujemy jednostkę zewnętrzną blisko gruntu, należy umieścić ją na cokole, który zabezpieczy urządzenie przed niekorzystnymi czynnikami, jak np. piasek, błoto, deszcz, śnieg czy suche, opadłe liście.

O ile montaż jednostki zewnętrznej w zacienionym miejscu będzie sprzyjał skutecznemu działaniu klimatyzacji, o tyle zbyt intensywne zacienianie i chronienie urządzenia przyniesie wprost odwrotny skutek. Nie należy zanadto zasłaniać zewnętrznej części klimatyzatora – na przykład poprzez sadzenie w niewielkiej odległości gęstych krzewów czy drzew – ponieważ w ten sposób oprócz ochrony przed słońcem blokujemy również swobodny przepływ powietrza. To z kolei będzie sprzyjało przegrzewaniu się jednostki.

Podczas schładzania powietrza w klimatyzatorze powstają skropliny, które są systematycznie usuwane na zewnątrz. Kondensat może być odprowadzany do kanalizacji – wówczas podłączamy rurkę np. do odpływu w umywalce. W takiej sytuacji musimy upewnić się, że podłączenie jest szczelne, tak by nieprzyjemne zapachy z rur kanalizacyjnych nie przedostawały się do klimatyzatora i nie psuły nam powietrza w całym domu. Drugim sposobem odprowadzania skroplin jest rurka zamocowana na ścianie zewnętrznej budynku. W tym przypadku warto upewnić się, że rurka ma odpowiednią długość: jeżeli będzie za krótka i w dodatku umieszczona za wysoko, woda będzie spływać po elewacji, tworząc na niej nieestetyczne zacieki.

Umiejscowienie jednostki znajdującej się wewnątrz pomieszczenia również musi być przemyślane. Klimatyzator powinien być zamontowany w taki sposób, by wydobywające się z niego chłodne powietrze nie „dmuchało” bezpośrednio na domowników – powoduje to spory dyskomfort, nie wspominając już o ryzyku przeziębienia lub innych dolegliwości zdrowotnych. Urządzenie nie może być zatem skierowane w stronę miejsc, w których najczęściej przesiadujemy, np. na kanapę, łóżko, fotel czy stół w jadalni.

Profesjonalny montaż klimatyzacji

Teoretycznie montaż klimatyzacji można wykonać samodzielnie, trzymając się instrukcji. Jeżeli jednak inwestujemy już w takie urządzenie, warto zadbać również o profesjonalną instalację. Zlecając montaż przeszkolonym fachowcom, możemy mieć pewność, że unikniemy opisanych powyżej błędów.

Call Now Button