Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła

22-10-2020

Kiedy dni stają się coraz krótsze i coraz chłodniejsze, jest jedna rzecz, której zawsze możemy być pewni – to wyższe rachunki do zapłacenia. Częściej zapalamy światło, więcej czasu spędzamy na kanapie przed telewizorem i co najważniejsze – musimy zadbać o ogrzewanie domu. Dlatego już na etapie budowy lub modernizacji własnych czterech kątów warto pomyśleć o źródle ogrzewania, które pozwoli nam zoptymalizować koszty, a równocześnie zapewni komfort cieplny. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła.

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to urządzenie, które zaliczamy do odnawialnych źródeł energii – jest więc ekologiczna i nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. W przeciwieństwie do różnego rodzaju kotłów, pompa nie wytwarza energii, lecz pobiera ją ze środowiska (z ziemi, wody lub powietrza), a następnie przetwarza w taki sposób, by dostarczyć ciepło do wnętrza naszego domu.

Cały system składa się z 3 elementów:

W urządzeniach składających się na źródło ciepła krąży czynnik roboczy, czyli ciecz odporna na zamarzanie (najczęściej jest to glikol). Owa ciecz przyswaja ciepło z otoczenia, a następnie przepływa do parownika, skąd w postaci pary wodnej jest przekazywana dalej, do sprężarki. W sprężarce zwiększa się temperatura i ciśnienie czynnika roboczego – i w takiej postaci przechodzi on dalej, do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do źródła górnego, czyli do mechanizmów dystrybucji i magazynowania. Po doprowadzeniu ciepła do końcowego etapu czynnik chłodniczy zostaje skroplony i rozprężony, ponownie maleje jego ciśnienie i temperatura: najprościej mówiąc, wraca do swojej pierwotnej postaci i odpływa do źródła ciepła, gdzie cały proces rozpoczyna się od nowa.  

Rodzaje pomp ciepła

Decydując się na ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła, musimy również zastanowić się nad jej rodzajem. Do wyboru mamy 3 typy mechanizmów:

Na początku najbardziej efektywnym i popularnym rodzajem była pompa pozyskująca energię z gruntu, ponieważ tylko ta metoda była w stanie zapewnić ogrzewanie domu oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej przez cały rok. Obecnie jednak, dzięki rozwijającej się technologii, tę samą funkcję spełnia pompa powietrzna.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Choć korzystanie z pompy ciepła pozwoli nam znacznie obniżyć rachunki, to jednak zakup i montaż wiąże się ze sporym kosztem – większym niż w przypadku standardowych kotłów. Cena jest uzależniona przede wszystkim od mocy pompy i jej wydajności, a także od powierzchni, jaką zamierzamy ogrzać, czyli od metrażu domu. Najmniej zapłacimy za pompę powietrzną – średnio ok. 10 000-20 000 zł, choć niektóre modele są dostępne nawet poniżej 10 tysięcy. Na przeciwległym biegunie cenowym znajduje się pompa gruntowa, która wymaga już wykonania pomiarów geologicznych i odwiertów. W tym przypadku całościowy koszt może wynieść nawet ok. 50 000-100 000 zł, w zależności od wielkości domu i funkcjonalności pompy. Trzeba jednak pamiętać, że pompa gruntowa umożliwia wygenerowanie największych oszczędności podczas użytkowania, więc inwestycja zwraca się nieco szybciej.

 

 

Call Now Button