Klimakonwektory: montaż, serwis i naprawa

Klimakonwektory przez dłuższy czas używane były głównie w biurowcach, urzędach, galeriach i innych dużych obiektach. Obecnie jednak pojawiają się coraz to nowsze modele, dostosowane do potrzeb domów jednorodzinnych. Klimakonwektor, znany również pod nazwą fan-coil, to urządzenie, które łączy w sobie 2 funkcje: chłodzenia i ogrzewania powietrza, a przy tym posiada prostszą konstrukcję niż standardowa klimatyzacja.

Budowa i montaż klimakonwektora

Fan-coil składa się z wymiennika ciepła (w zależności od rodzaju urządzenia może być dwururowe – z jednym wymiennikiem lub czterorurowe – z dwoma wymiennikami), wentylatora, zaworu regulującego i sterownika, dzięki któremu możemy odpowiednio zaprogramować działanie klimakonwektora. Powietrze przepływające przez wymiennik ciepła jest bardzo szybko schładzane lub ogrzewane, a następnie rozprowadzane przy pomocy wentylatora. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu nie występuje ryzyko przegrzania lub nadmiernego schłodzenia pomieszczenia – klimakonwektor umożliwia osiągnięcie i utrzymanie optymalnej temperatury, bez pochłaniania zbyt wielkich ilości energii elektrycznej i bez generowania uciążliwego hałasu.

Czynnikiem chłodniczym w fan-coilu jest woda, która wymaga odpowiedniej „obróbki”: musi być podgrzana lub schłodzona, w związku z czym klimakonwektor współpracuje zazwyczaj z kotłem C.O. lub z pompą ciepła oraz z chillerem, czyli agregatem wody lodowej.

Miejsce montażu klimakonwektora jest uzależnione od jego typu – możemy więc wybrać taki model, który będzie zarówno dostosowany do potrzeb domowników, jak też do wystroju i charakteru pomieszczenia. Na rynku dostępne są obecnie m.in. klimakonwektory podłogowe, ścienne, kanałowe i kasetonowe.

Serwis i naprawa klimakonwektorów

Podobnie jak klimatyzacja, klimakonwektor również wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania. Na filtrach gromadzą się bowiem zanieczyszczenia, które w połączeniu z wilgocią mogą doprowadzić do powstawania pleśni i grzybów – a takim powietrzem z pewnością nie chcielibyśmy oddychać. Zanieczyszczone urządzenie pracuje mniej efektywnie, zużywa więcej prądu i jest bardziej podatne na awarie.

Nasza oferta obejmuje zarówno systematyczne przeglądy i serwis klimakonwektorów, jak też naprawę usterek i wymianę poszczególnych części. Oprócz filtrów, które są tu kluczowym elementem wymagającym okresowego przeglądu i czyszczenia, sprawdzamy również stan pozostałych elementów urządzenia. Weryfikujemy także poziom szczelności całego systemu. W ramach prac serwisowych klimakonwektor jest dokładnie dezynfekowany, z zastosowaniem wysokiej jakości środków odgrzybiających i bakteriobójczych.

Profesjonalny przegląd i serwis klimakonwektorów powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku. W przypadku nieprawidłowości takich jak np. nieprzyjemny zapach z urządzenia czy gromadzenie się wilgoci na ścianie lub suficie najlepiej od razu skonsultować się z fachowcem.

Teren świadczenia usług z zakresu montażu i serwisu klimakonwektorów: Warszawa i okolice.

Masz pytania lub potrzebujesz darmowej wyceny? Skontaktuj się z nami!

Call Now Button