Wybór klimatyzatorów pod kątem hałasu

30-04-2013

Hot-TubWażną sprawą przy wyborze klimatyzatora jest poziom hałasu, jaki generuje urządzenie. Zbyt duży hałas może powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Pracujący klimatyzator może generować różne rodzaje hałasu:
Prawidłowo działające urządzenie. Nowoczesne klimatyzatory nie są zbyt głośne – poniżej 35dB(A). Powodują jednak jednostajny szum. W większości przypadków nie jest on uciążliwy. Może jednak wpływać niekorzystnie w sytuacjach, w których chcemy się skupić lub zasnąć. Dlatego może być uciążliwy w pomieszczeniach sypialnych lub w miejscach pracy, która wymaga najwyższego poziomu skupienia.

Urządzenia pracujące nieprawidłowo. Powodem nadmiernego hałasu może tu być awaria, zatarcie łożysk silnika lub wentylatora. Brak działania ze strony właściciela najczęściej doprowadza do coraz głośniejszej pracy lub awarii uniemożliwiającej pracę urządzenia.

Pomińmy skrajne przypadki (awarie) i skupmy się na rozwiązaniach, które zapewniają nam najniższy poziom niechcianego hałasu. Klimatyzatory składające się z jednego elementu, czyli mieszczące w jednej obudowie wszystkie działające podzespoły są stosunkowo głośne. Mówimy tu o 45 do 55 dB(A). Aby obniżyć poziom hałasu potencjalny nabywca takich urządzeń monoblokowych będzie musiał zdecydować się na większy wydatek. Za wyższą cenę możemy nabyć urządzenia cichsze o podobnej mocy. W tym wypadku zwiększenie intensywności chłodzenia (wyższy bieg klimatyzatora) wiąże się z większym hałasem.

Doskonałym rozwiązaniem są tu klimatyzatory typu split. Najgłośniejszym elementem systemu jest sprężarka. Tego typu systemy klimatyzacyjne charakteryzują się rozwiązaniem pozwalającym na zainstalowanie sprężarki na zewnątrz budynku. Dzięki temu generowany przez nią hałas w znikomym stopniu dociera do wewnątrz. Czynnikiem odpowiedzialnym za hałas wewnątrz budynku jest wentylator zamontowany w jednostce wewnętrznej. Takie rozwiązania mogą pozwolić na obniżenie poziomu hałasu do nawet 19 bB(A) przy wysokiej efektywności i niskim zużyciu energii.

Reasumując, wybierając klimatyzator powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na parametry dotyczące wydajności chłodzenia czy zużycia energii elektrycznej, ale również poziom emitowanego hałasu. Tego typu dane ma obowiązek podać każdy producent na opakowaniu urządzenia.

Call Now Button