Jak wybrać klimatyzację do domu?

18-11-2019

Kiedy za oknem panuje listopadowa słota, chętnie wracamy myślą do ciepłego lata i marzymy o tym, by powygrzewać się znów w promieniach słońca. Warto wtedy przypomnieć sobie, jak podczas uciążliwych upałów szukamy chłodu i najchętniej zamieszkalibyśmy w lodówce. Na szczęście istnieje skuteczniejsze  rozwiązanie, które nie tylko pozwoli nam przetrwać gorące lato, ale również może nieco dogrzać nasz dom jesienią i zimą. Mowa oczywiście o klimatyzacji, która zapewni nam lepszą jakość powietrza, odpowiednią temperaturę i optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Klimatyzacja w domu – na co warto zwrócić uwagę?

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu (bloku), trzeba dobrze zastanowić się nad doborem jej parametrów, tak by rzeczywiście mogła działać efektywnie. Kluczowe znaczenie ma moc chłodnicza, która powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym zamierzamy zamontować klimatyzator. Szacuje się, że moc potrzebna do ochłodzenia powietrza na  1 m2 to 0,1 kW – jeżeli zatem mamy pokój o powierzchni 20 m2, potrzebujemy urządzenia o mocy ok. 2 kW. Jednak w tych obliczeniach warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden ważny szczegół – usytuowanie pomieszczenia. Klimatyzacja do pokoju, który przez większość dnia jest skąpany w słońcu, najlepiej sprawdzi się jeśli wybierzemy klimatyzator o nieco większej mocy.

Drugą cechą, która ma spore znaczenie dla komfortu korzystania z klimatyzacji domowej, jest głośność urządzenia. Najnowocześniejsze modele nie emitują zwykle zbyt wielkiego hałasu, jednak warto zachować ostrożność w przypadku klimatyzatorów przenośnych, które niestety mogą niekiedy zakłócać nam błogą ciszę. A skoro o tym mowa – kolejną opcją, którą musimy rozważyć, wybierając klimatyzację do domu, jest jej rodzaj. A zatem: stacjonarna czy przenośna?

Klimatyzatory stacjonarne

Wśród klimatyzatorów stacjonarnych zdecydowanie największą – i zasłużoną – popularnością cieszy się model split, składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Część zewnętrzną możemy umieścić na balkonie lub na elewacji. W przypadku jednostki wewnętrznej mamy kilka możliwości: możemy zamontować ją na ścianie lub pod sufitem (to najczęściej wybierane opcje), ale dostępne są również wersje kasetonowe lub kanałowe, które instaluje się na suficie podwieszanym.

Główną zaletą klimatyzatorów split jest ich wydajność i fakt, że pracują bardzo cicho w porównaniu do pozostałych typów. Sprawdzi się w pomieszczeniach o różnej powierzchni, nawet w niewielkim pokoju. Trzeba jednak pamiętać, że instalację tego rodzaju klimatyzacji muszą przeprowadzić doświadczeni fachowcy, co z kolei wiąże się z wyższymi kosztami.

Odmianą klimatyzatorów split jest multi-split, czyli klimatyzacja składająca się z jednej części zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych, zamontowanych w różnych pomieszczeniach. Co więcej, niektóre modele są wyposażone w funkcję zdalnego sterowania poszczególnymi modułami, co przekłada się na jeszcze większy komfort użytkowania. Za takie rozwiązanie musimy już sporo zapłacić.

Klimatyzator monoblokowy, w przeciwieństwie do splitów, nie nadaje się do mniejszych pomieszczeń i nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych. Po pierwsze, jest to urządzenie jednoczęściowe, więc montaż wiąże się zazwyczaj ze sporą ingerencją w ścianę zewnętrzną budynku. Po drugie, monoblok jest dość hałaśliwy, więc korzystanie z niego przez dłuższy czas byłoby dość uciążliwe dla domowników.

A może klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny pozornie jest dość kuszącą opcją – można przecież kupić jedno urządzenie i korzystać z niego w dowolnym pomieszczeniu, w którym akurat spędzamy czas. Poza tym taki rodzaj klimatyzacji nie wymaga montażu, więc i koszty maleją. Niestety, na tym kończą się zalety klimatyzatorów przenośnych. Są one mało wydajne, za to dosyć głośne. Problematyczny jest tu również sposób odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz: jest ono „wydmuchiwane” przez rurkę, której końcówka powinna znajdować się poza klimatyzowanym pomieszczeniem – najlepiej na zewnątrz budynku. Jeżeli nie planujemy wiercenia dziury w ścianie (a raczej nie po to kupujemy urządzenie przenośne), pozostaje jedynie wystawienie rurki przez okno – wtedy zaś efektywność klimatyzacji spada jeszcze bardziej.

Najbardziej rozsądną opcją w przypadku klimatyzacji dla domów jednorodzinnych wydaje się zatem stacjonarny klimatyzator split lub multi-split.

Montaż klimatyzacji domowej (mieszkania, domy, biura, sklepy, lokale): Warszawa i okolice

Jeśli mieszkasz na terenie m. st. Warszawa lub w najbliższej okolicy woj. mazowieckiego – skontaktuj się z nami i zapytaj o aktualną ofertę w zakresie montażu klimatyzacji w Twoim lokalu. Zapraszamy!

Call Now Button